تبلیغات
میبد - پرورش ماهی قزل آلا

میبد - پرورش ماهی قزل آلا

میبد - پرورش ماهی قزل آلا

طریقه پرورش ماهی قزل آلا

 

پرورش ماهیان سردابی:

این ماهیان را می توان در محدوده حرارتی 10-18 درجه سانتیگراد پرورش داد . استخرهای بتنی برای پرورش آنها مناسب تر است ، و برای تولید یك تن نیاز به 10 لیتر در ثانیه آب با دمای 10-18 درجه سانتی گراد می باشد .

                                         

                

بیشتر این ماهیان را خانواده آزاد ماهیانsalamonidae بوده و مشتمل بر ماهیان آب شیرین و ماهیان مهاجر موجود در نیم كره شمالی می باشند.
امروزه گونه های مختلف ماهیان در كشورهایی كه دارای شرایط آب و هوایی مناسب رشد این ماهیان در كشورهایی كه دارای شرایط آب و هوایی مناسب رشد این ماهیان می باشند پرورش داده می شود. گوشت این ماهیان بسیار لذیذ بوده و از نظر اقتصادی از جمله ماهیان با ارزش خوراكی محسوب می گردند.

ساخت استخرهای پرورشی:
در ساخت استخرها باید نکاتی را مد نظر داشت:
- شیب زمین به گونه ای باشد که آب به حالت ثقلی از استخر خارج گردد و نیاز به صرف هزینه نباشد.
- ورودی و خروجی استخر به طور صحیح ساخته شود. خروجی باید به صورت سه شیاره ساخته شود تا بتوان اولا سطح آب را در استخر بسته به شرایط تنظیم نمود و ثانیا آب کف استخر خارج گردد.
-آب قبل از وارد شدن به استخر به بالای برجک هواده منتقل شود تا گازهای مضر از آب جدا شوند.
- شیب 2درصد برای استخرها ( ورودی به خروجی)در نظر گرفته شود تا فضولات کف همراه با جریان آب از استخر خارج شوند.
بچه ماهی قزل آلا را می توان در تمام طول سال در مزارع رهاسازی نمود. وزن رهاسازی بهتر است حدود 10 گرم باشد تا هم دوره پرورش خیلی طولانی نشود و هم تلفات کمتر شود.(تلفات در وزن زیر 10 گرم بیشتر است) تعداد ماهی رهاسازی شده بستگی به مقدار دبی آب و وزن هدف دارد. به طور کلی به ازای 7 لیتر در ثانیه می توان یک تن ماهی برداشت نمود حال اگر وزن هدف 400 گرم باشد برای تولید یک تن ماهی به 2500 قطعه بچه ماهی نیاز می باشد. 10 تا 15 درصد هم باید به عنوان تلفات در نظر گرفت.

ظرفیت و تناژ پرورش

ظرفیت و تناژ پرورش بستگی به آب ورودی دارد و بر این اساس تعداد استخرها نیز متفاوت است ولی در هر حال چنانچه شیب زمین اجازه بدهد برای اینکه بتوان از آب حداکثر را نمود استخرها در در دو یا سه ردیف ویا حتی بیشتر احداث می نمایند.بطوریکه استخرهای بچه ماهی در ردیف اول، پیش پرواری در ردیف دوم و در ردیف سوم ماهیان پرواری و آماده صید قرار می گیرند. برای بهترین بازده ارتفاع ریزش آب از یک ردیف به ردیف بعدی حدود 70 سانتیمتر می باشد.دیواره های بین استخرها باید به شکلی باشد که بتوان برای غذادهی و صید بر روی آنها حرکت کرد.

هزینه لازم برای ساخت استخرپرورش ماهی:

۱- احداث استخرهای مزارع پرورش ماهیان سردابی مانند قزل آلا با در نظر گرفتن کلیه تمهیدات مزرعه و سرشکن شدن آن بر روی هر متر مربع با مصالح رایج در کشور شامل سیمان ، ماسه ، شن ، سنگ ، بلوک سیمانی و آهن آلات و…. به طور متوسط ۱۴۰۰ هزار ریال

۲- احداث استخرهای ترویجی دو منظوره پرورش ماهی با در نظر گرفتن تمهیدات جانبی شامل تجهیزات استخرها برای هر متر مربع ۱۰۰۰ هزار ریال

۳- احداث استخرهای از نوع D-END با در نظر گرفتن کلیه تمهیدات و تجهیزات لازم به ازای هر متر مربع ۱۴۰۰ هزار ریال

* تغییرات قیمت در احداث استخرها بستگی به شرایط جغرافیایی و عوامل دسترسی دارد که ۱۵%

شما برای راه اندازی استخر پرورش ماهی احتیاج به موافقت اصولی،پروانه تاسیس و بهره برداری دارید. بدین منظور می بایست به اداره جهادکشاورزی شهرستان (بخش شیلات) خود مراجعه نمایید.

۱٫ موافقت اصولی : چنانچه امکانات معرفی شده از جانب متقاضی دارای ضوابط و شرایط پرورش ماهی باشد پس از تصویب کمیسیون صدور پروانه موافقت اصولی صادر میشود که رونوشت آن به ادارات محیط زیست ، امور آب و امور اراضی استان ارسال می شود.

۲٫ پروانه تاسیس : چنانچه جواب تمام استعلامات مثبت باشد پس از صلاح دید کمیسیون صدور پروانه پروانه تاسیس صادر میشود که بر اساس آن شخص اجازه ساخت و ساز پیدا کرده و جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی می شود.

۳٫ پروانه بهره برداری : پس از اتمام کار ساخت و ساز و بازدید کارشناسی چنانچه مورد دارای شرایط ماهیدار کردن باشد از جانب کمیسیون صدور پروانه ، پروانه بهره برداری صادر می شود.

برای حفر چاه نیاز به پروانه حفر چاه دارید که جهت اخذ آن می‌بایست به اداره آبیاری شرکت سهامی آب شهرستان محل احداث استخر مراجعه کنید. مقدار زمین از 1000 متر مربع تا 3000 متر مربع برای تولید 20 تنی و 40 تنی کافی می باشد.

دوره پرورش:

دوره پرورش بین 6 تا 8 ماه می باشد، که بستگی به اندازه لارو اولیه دارد. مثلا اگر لارو 10 گرمی باشد دوره پرورش  تقریبا  8 ماهه می شود.

استفاده از زمین برای رشد

ماهی نسبت به سایر موجودات پرورشی زمین كمتری برای رشد استفاده می كند.

هر ماهی كمتر از 2/0 متر مربع

نقش استخرھای پرورش ماھی در تولید ماهی قزل آلا

بحث عملی استفاده از استخر در تولید ماهی قزل آلا، نگهداری آبی است که در آن ماهی زندگی می کند . علاوه بر آنکه مشکل استخرهای پرورش ماهی می تواند در میزان تولید تأثیر گذار باشد، جریان آب ورودی، سرعت جریان آب در اس تخر، سرعت تعویض آب، حجم مفید مخزن و ... از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

طبقه بندی استخرهای پرورش ماهی

براساس طبقه بندی هیدرولیکی استخرهای پرورش ماهی به شرح زیر طبقه بندی می گردند.

 

 

 

 

استخرهای دراز    Raceway:

 

این استخرها چرخشی نبوده و جریان آب در آنها به طور خطی انجام می گیرد. این استخرها از گذشته به طور سنتی برای

پرورش ماهی قزل آلا استفاده شده است. در حال حاضر بیشتر قزل آلای کشور در این تیپ استخرها تولید می گردد. در سیستم های آبزی پروری پرورش متداول که محدودیت آب وجود ندارد این تیپ استخرها توصیه می گردد.

مبانی طرح هندسه ا ی استخرهای آبراهه ای

آب از یک انتها استخر وارد و از جهت دیگر خارج می گردد. نسبت پیشنهادی raceway ( در استخرهای (آبراهه ای

استاندارد برای ابعاد هندسی این استخرها عبارت است از :

1 عرض = (7 – 0) = (طول 10 /3 – 0/ عمق ( 4

نسبت های دیگر ابعاد هم استفاده شده است اما بازده هیدرولیکی مخزن در ابعادهای غیراستاندارد کاهش می یابد.

دارای خصوصیات زیر می باشند : raceway ( استخرهای (آبراهه ای با عبور جریان به صورت خطی در امتداد طولی استخر سبب می شود :

الف – گرادیان غلظت مواد در طول استخر به تدریج به سمت پائین دست افزایش یابد.

ب – کیفیت آب در ورودی استخر در بهترین شرایط و در خروجی استخر در بدترین شرایط قرار خواهد گرفت.

ج – تعویض آب زیاد بوده به طوریکه هر 10 الی 15 دقیقه یکبار تعویض آب وجود دارد.

مزایای استخرهای  : raceway

الف – مناسب برای مدیریت در تولید :

استخرهای آبراهه ای به دلیل نسبت دسترسی بالا و همچنین یکنواختی در عمق و عرض استخر در ملاحظات مدیریت تولید و کنترل کیفیت بهداشت ماهیان دارای امتیاز بالایی می باشند.

 

 

ب – ساده سازی :

1.  در استخرهای آبراهه ای انجام عملیات رقم بندی، تجمیع و همچنین تقسیم بندی و نگهداری گروههای مختلف به راحتی انجام می شود.

2.  در این استخرها به دلیل قابلیت ساخت پهلو به پهلو، دیوار مشترك، استفاده بیشینه از سطح هزینه های احداث نسبتاً پائینی دارند.

ج – قابلیت استفاده به صورت سری :

در این نوع استخرها جهت افزایش بهره وری از میزان آب ورودی، استخرها را به صورت سری با حداقل اختلاف ارتفاع 40 سانتی متر می سازند. در این روش آب بخشی از اکسیژن از دست رفته را بازیافت می کند و بدین ترتیب می توان در

استخرهای ردیف پائینتر استفاده نمود.

تجربه نشان داده است با در نظر گرفتن سرعت خودپالائی 15 دقیقه در هر مخزن استفاده از تعداد 2 سری مناسب بوده و

حداکثر 3 سری پیشنهاد می گردد.

 مبانی مدیریت در استخرهای آبراهه ای

در استخرهای آبراهه ای جهت تأمین اکسیژن در هر المان از حجم مخزن، نیاز به سرعت جریان 2 الی 4 سانتی متر می باشد.

این مقدار سرعت جریان عملاً جایگزین سرعت مورد نیاز جهت خودشوئی و حذف جامدات که محدوده سرعتی معادل 15 الی 30 سانتی متر در ثانیه تنظیم و حجم سازه های خط انتقال آب و منبع تأمین کننده جریان را کاهش داد. با به کار بردن چنین روشی به دلیل ترسیب فضولات و غیره لازم می گردد که هرچند مدت سطح آب را پائین آورده و شستشو انجام پذیرد.

استخرهای گرد :

این استخرها توسط آبزی پروران متعددی مورد استفاده قرار گرفته است در این استخرها جریان آب چرخشی و در حول محور مرکزی استخر می باشد. این مدل استخرها برای پرورش گونه های متنوع تری از ماهیان مناسب تر هستند.

مزایای استخرهای گرد :

استخرهای گرد دارای مزایای زیر می باشند :

همگن بودن محیط به دلیل سرعت جریان چرخشی بالا که در این استخرها امکان آن می تواند فراهم شود. محیط یکنواخت در تمامی سطح تقریباً فراهم شود.

فرصت شنا و حرکت پایان ناپذیر در جهت جریان و یا خلاف آن استفاده از این پدیده سبب می شود گونه های متنوع تری ازماهیان را پرورش داد. ایجاد جریان گردشی مناسب برای تجمع و تخلیه فضولات به طرف خروجی مرکز.

معایب استخرهای گرد :

به دلیل عدم دیواره مشترك بین استخرها نیاز به فضای بیشتری می باشد.

جابه جائی ماهیان در حالت تجمع در کنار صافیها و توریها خود به نحوی مشکل است.

دوره درمان به دلیل عدم شرایط بهترین کیفیت آب طولانی تر می باشد.

مبانی طرح هندسی استخرهای گرد :

حد اپتیمم نسبت به قطر به عمق به از دیدگاه هیدرولیکی نسبت به 1:3 الی 1:5 می باشد و حداکثر این مقدار را 1 می گیرد. در این استخرها برای به دست میزان اپتیمم خودپالائی، جریان ورودی، چه به وسیله یک لوله از حاشیه داخلی یا بوسیله لوله ای سوراخ دار در شعاع دایره ایجاد می گردد باید با افق زاویه 20 الی 50 درجه داشته باشد. این مقدار زاویه، گردش افقی و عمودی را در تعادل نگه می دارد. در صورتی که در این استخرها از نسبت قطرها بزرگتر استفاده شود استفاده از می تواند بسیار مؤثر باشد. Force دستگاههای هواده جریانی همانند در استخرهای گرد مقدار جریان ورودی و همچنین تعداد هواده ها به گونه ای در نظر گرفته می شود تا بزرگترین شعاع در حد 15سانتی متر در ثانیه) - سرعت شنا باشد ( 30 به دلیل آنکه جریان در استخرهای گرد به صورت سیلکونی به طرف مرکز می باشد با نزدیک شدن جریان به سمت مرکز استخر سرعت خطی آن کاهش یافته و ماهی امکان انتخاب سرعت دلخواه را پیدا خواهد نمود.

انواع دستگاه های هواده :

در ا ستخرهای پرورش ماهی جدایی از نوع و شکل هندسی استخر، یکی از روشهای مقدماتی افزایش تولید تأمین نیاز اولیه

ماهی یعنی اکسیژن می باشد در صورتیکه مقدار آب ورودی به استخرهای پرورش ماهی را نتوان تأمین نمود می توان توسط انواع دستگاههای هواده این نیاز را تأمین نمود. نکته ای که در بحث هوادهی در استخرها حائز اهمیت می باشد آن است که از چه تعداد دستگاه هواده با چه مشخصاتی در کدام نقطه از استخرها استفاده گردد.

 

 

عوامل مؤثر در تخمین نوع، تعداد و جانمایی دستگاههای هواده عبارتند از :

متوسط وزن ماهی موجود در استخر.

بیوماس ماهی در استخر.

هندسه استخر و ابعاد آن.

مقدار آب ورودی آب تازه.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی آب.

ارتفاع محل از سطح دریا.

وضعیت عمومی استخر و تراکم ماهی.

الف – وزن ماهی موجود در استخر

بررسی ها نشان می دهد متوسط وزن ماهی در انتخاب نوع و مشخصات دستگاههای هواده حائز اهمیت می باشد.

چنانچه از دستگاههای هواده پروانه جریان خطی استفاده شود، باید مقدار سرعت جلوبرندگی پروفیل جریان به گونه ای باشدکه مقدار پروفیل سرعت در طول مسیر جریان از حداکثر دو برابر طول ماهی بیشتر نگردد.

 

ب – بیوماس ماهی در استخر

یکی از عللهای عمده در تعیین تعداد و نوع دستگاههای هواده مقدار بیوماس ماهی موجود در استخر می باشد.

را به عنوان محصول تجزیه CO ماهی جهت انجام عمل متابولیسم و هضم غذا، اکسیژن موجود در استخر را مصرف نموده و 2مواد آلی توسط آبششهای خود به محیط خارج هدایت می نماید.

ماهی قزل آلا همچنین در نتیجه هضم غذا آمونیاك را به عنوان محصول نهایی متابولیسم پروتئین تولید می کند. بنابراین هرقدر co مقدار بیوماس موجود در استخر افزایش یابد، از یک طرف مقدار اکسیژن موجود در استخر کاهش و از طرف دیگر مقدار 2و آمونیاك موجود در استخر افزایش می یابد.

با در نظر گرفتن مبحث فوق پیشنهاد می گردد که نوع، تعداد و جانمائی دستگاههای هواده در استخر به گونه ای در نظر گرفته شود که تمامی معیارهای فوق را در حد استانداردهای تعریف شده قرار گیرد.

 

ج – هندسه استخر و ابعاد آن

مشکل و ابعاد هندسی استخرها در انتخاب نوع، تعداد جانمائی دستگاههای هواده مؤثر می باشد. به طور مثال در استخرهای گرد و شکلهای مشابه آن به جهت جلوگیری از تغییر شکل پروفیل سرعت جریان استفاده از دستگاههای هواده مدل قارچی پیشنهاد نمی گردد. در این استخرها به دلیل عبور آب ورودی کم در پیرامون محیطی استخر، استفاده از هواده های جریانی در نزدیکی محل ورودی آب که به صورت مماس بر محیط استخر نصب شده پیشنهاد می گردد.

استفاده از هواده های پروانه ای و یا خطی به دلیل جلوگیری از تشکیل Raceway در خصوص استخرهای آبراهه ای

سیکلونهای موضعی و کاهش بار معلق موجود در استخر توصیه می گردد در فاصله از هیچ مدل دستگاههای x از ورودی استخر نصب گردد. در این تیپ استخرها توصیه میگردد در فاصله بیش از 1:3 انتهایی هواده استفاده نگردد.

 

د-مقدار آب ورودی تازه

 یکی از معایارهای مهم در انتخاب نوع، تعداد و جانمایی دستگاههای هواده، مقدار آب ورودی تازه به استخرها می باشد. به طور معمول می توان بیان نمود هر چقدر مقدار آب ورودی تازه به استخر بیشتر باشد مشکلات استخرها در خصوص کنترل عواملهای حیاتی کاهش می یابد، لذا در یک منبع آبی بدون محدودیت پیشنهاد می گردد حداکثر تراکم ماهی را با ظرفیت آب ورودی با روش کنترل اکسیژنی بالانس گردد. از آنجائیکه اکثر منابع آبی مورد بهره برداری دارای دبی پائین تری نسبت به تقاضای می باشند، پیشنهاد می گردد کمبود وضعیت اکسیژنی را با در نظر گرفتن سایر عواملهایی دیگر، توسط دستگاههای هواده بالانس نمایند.

ز – وضعیت عمومی استخرها و تراکم ماهی

تغییرات شبانه روزی بر روی وضعیت عمومی استخرها تأثیر گذار می باشند. اگر چنانچه در استخری فیتوپلانکتون، جلبکها و ... مصرف CO در دیواره و بستر استخرها وجود داشته باشند، استفاده از دستگاه های هواده) را در شب ضروری می سازد. در استخرهای بتنی قزل آلا (عمومیت بیشتری دارد) در یک مدیریت صحیح عوامل فوق ناچیز بوده و تعداد هواده بر مبنای حداکثر کمبود ظرفیت اکسیژنی در آن مقطع زمانی محاسبه و به کار می رود.

چنانچه از دستگاه های هواده پاروئی، پروانه ای یا عمودی به عنوان هواده استخر استفاده می شود پیشنهاد می گردد جهت

جلوگیری از تغییرات رفتار ماهی که به استرس آن می انجامد از 50 درصد ظرفیت حداکثر تراکمی استفاده گردد. چنانچه از دستگاه های دیفیوزرها هواده همانند :

لوله های تراوا یادیفیوزرهای لوله حبابی یا بشقابی استفاده می شود. حداکثر تراکم پیشنهادی بدون استرس 75 درصد ماکزیمم ظرفیت تراکمی پیشنهاد می گردد.

 

بیماری های ماهی قزل آلا:

از نشانه ها وعلائم ظاهری بیماریهای ماهی قزل آلا در حوضچه های پرورش می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

تجمع گله بی حال در محل در ورودی ، خروجی و یا كنار دیواره ها 2- كاهش اشتها 3- حركات ناموزون در هنگام شنا 4- تیره گی رنگ بدن ویا بیرون زدن چشم ها 5- پوسیدگی باله ها و یا ریزش فلسها ، قارچ زدگی و ایجاد شدن زخم بر روی بدن ماهی در حدود20% از گله.

بیماری انگلی  ایك (لكه سفید):

عامل بیماری انگل مژه دار بنام ایكتیوفیتریوس مولتی فیلس می باشد.

علائم : تغییر رنگ ماهی – تجمع ماهی در محل ورودی و خروجی و كنار دیواره های حوضچه – حركات ناموزون و پرش – بی اشتهایی – ایجاد لكه های سفید در سراسر بدن .

بیماری باکتری  استر پتوكوكوزیس:

عامل بیماری باكتری استرپتوگوك می باشد.

علائم: شنای عمودی – تیرگی رنگ بدن – بیرون زدگی چشم ها – زخم اطراف مخرج – حركات ناموزون – آب آوردگی شكم

 

بیماری قارچی ساپرولگنیوزیس:

عامل بیماری قارچ ساپروگلینا پارازیتیكاوساپروگلنیا آكلنا می باشد.

علائم : زخم های اولیه پوستی به رنگ قهوه ای روشن همراه با برگنه های دایره ای یا هلالی شكل – رشته های قارچی – همچنین در رشته های آبشش – چشم ماهی و یا روی تخم ها نیز مشاهده می شود 

علائم اولیه جداشده از افلاكسیكوزیس شامل رنگ پریدگی آبششها ، آسیب بافت خونی ، كاهش سرعت رشد و كاهش وزن می باشد . مصرف طولانی باعث ایجاد تومورهای كبدی و ایجاد زخم در كلیه و كاهش ایمنی در مقابل بیماریها می باشد. درصورت استفاده از خوراك بسیار آلوده می تواند ایجاد تلفات شدید همانند سایر مسمومیتها نماید.

ماهی قزل آلا و ضریب تبدیل:

 با توجه به اینكه ماهیها جزو حیوانات خونسرد محسوب گردید و این موجودات انرژی بابت ثابت نگه داشتن دمای بدن مصرف نمی كنند پس خوراك مصرفی صرف متابولیسم و رشد می گردد.

در گونه های مختلف آبزیان پرورشی مقدار تولید گوشت به ازاء مصرف یك كیلو خوراك متفاوت است در قزل آلا این مقدار بین 8/0 تا 5/3 در سایز پرواری (بالای 200 گرم) نسبت به نوع خوراك متفاوت است .

 

انواع خوراك ها:

خوراكهای قزل آلا بر اساس روش تولید به دو دسته تر و خشك تقسیم می شوند. در خوراك تر كه معمولا" در محل مزرعه تولید می شود با توجه به اینكه خوراك روزانه تولید شده ونیاز به نگهداری در انبار ندارد از خشك كن استفاده نكرده و به همین دلیل درصد رطوبت خوراك عموما" بالای 20 درصد می باشد..

در گذشته نه چندان دور بسیاری از مزارع جهت تأمین پروتئین خوراك از ضایعات كشتارگاهی نیم پز و یا گاها" خام استفاده می نمودند كه به دلیل گسترش آلودگی ممنوع اعلام شد.خوراك تر معمولا"ضریب تبدیلی بالای 2 دارد.

 

خوراك خشك:

خوراكهایی كه در كارخانجات مخصوص تولید خوراك تولید می شوند دارای حداكثر رطوبتی در حدود 8 تا 12 درصد می باشند. ضریب تبدیل این خوراكهای بسته به كیفیت مواد اولیه و روش تولید مابین 8/0 تا 2 متغیر است.

روشهای تولید خوراك خشك:

 

1- روش پلت پرس:

در این روش دستگاههایی كه مورد استفاده قرار می گیرند دستگاههای تولید خوراك دام و طیور می باشد كه ممكن است در بعضی مواقع جهت بهبود كیفیت خوراك ، تغییراتی در آن ایجاد می كنند از جمله تقویت كاندیشنر كاندیشنر دستگاهی است كه بعد از مخلوط شدن مواد اولیه وهدایت شدن به داخل آن  ، در آنجا تحت فشار و بخار حاوی مقداری رطوبت به اصطلاح عمل آوری شده و سپس وارد دستگاه پلت گردیده و در آنجا تحت فشار از سوراخهای دای خارج می شود..

2- روش اكستروژن:

فرآیند اكستروژن در حقیقت فرآیند پردازش مواد با دمای بالا در زمان كوتاه است و این بوسیله عمل تركیبی رطوبت ، حرارت ، انرژی مكانیكی و فشار صورت می گیرد.

اكسترودر همچنین یك عملكرد فنی است كه بوسیله آن خوراك تحت افزایش پیوسته فشار(تا 6 مگا پاسكال)، فرآوری ، اكسترود و پخته می شوند و سپس به دلیل افت ناگهانی فشار منبسط می گردند و حالت متخلخل پیدا می كند با این تكنیك می توان خوراك انواع آبزیان با چگالیهای مختلف تولید نمود این چنین خوراكی ظرفیت شناوری فرو روندگی آهسته و یا فرو رونده سریع خواهد بود. خوراك اكسترودر علاوه بر مزایای معمول خوراك پلت دارای مزه مطلوب تر، عدم تفكیك اجزاء (به دلیل استفاده از مواد اولیه با قطر حداكثر 200میكرون و پیش مخلوط كن ها و كاندیشنرهای مخصوص ) نگهداری و حمل و نقل ساده ، تغذیه راحت و كاهش ضایعات هنگام تغذیه ، می باشد.

تغذیه روزانه :

ماهی قزل آلا یك ماهی شكارچی بوده و جهت غذاگیری از قوه بینایی خود بهره می برد بنابراین خوراك دهی بایستی در زمان روشن بودن هواانجام شود. میزان خوراك مورد نیاز روزانه ماهی قزل آلا تحت تاثیر دمای آب بوده و نسبت به وزن متوسط ماهیان موجود در استخر انجام می شود.

هر تولید كننده خوراك نسبت به سطح انرژی و سایر پارامترهای دیگر خوراك تولیدی خود اقدام به محاسبه و ارائه جداول مخصوص می نماید كه پرورش دهنده بتواند بهترین بازده را كسب نماید.

جدول مقدار مصرف خوراك اكسترود شده :

 مثال: در یك حوضچه تعداد 6500 قطعه بچه ماهی 50 گرمی وجود دارد كه دمای آب 16 درجه سانتیگراد است برای محاسبه مقدار خوراك روزانه به شرح ذیل عمل می نماییم.

ابتدا وزن كل ماهی موجود در استخر را به كیلو محاسبه می كنیم:

 

                 كیلوگرم325=1000 : گرم 325000 = گرم 50 *6500

 سپس از روی جدول وزن متوسط ماهی خود را می یابیم سطری كه از یك طرف به وزن متوسط وصل شود و از بالا به دما را پیدا می كنیم این عدد 5/2-1/2 می باشد چون 5/2 درصد مخصوص ماهی 35 گرمی و 1/2 درصد مختص ماهی 70 گرمی می باشد می توان جهت ماهی 50 گرمی 3/2 درصد در نظرگرفت سپس:

                       كیلوگرم 5/7= % 3/2 * 325 كیلوگرم

 

ماهی موجود را بایستی با 5/7 كیلو خوراك سایز 3 میلیمتر در 5 نوبت تغذیه نمود.

سایز خوراك   (میلیمتر)     

       2

    5/2

       3

      4

       5

       6

    10-8

تعداددفعات خوراك دهی در روز

       6

      6

       5

      4

       3

       2

        2

 

مقدارمصرف خوراک به کیلوگرم ازای هر 500 گرم ماهی:

 

سایزخوراك

(میلیمتر)

 

 

طول ماهی (سانت)

 

 

وزن ماهی      (گرم)

 

2

11-5

 

 

20-5

 

5/2

 

15-10

 

 

50-15

 

3

 

17-13

 

*70 -35

 

4

 

21-17

 

200-70

 

5

21-35

 

 

200-500

 

سایز پلت به میلیمتر به ازای وزن ماهی به گرم:

سایز پلت

(میلیمتر)

وزن ماهی

(گرم)

2

20-5

5/2

50-15

3

70-35

4

200-70

5

500-200

 

نتیجه گیری و بحث:  

سیر رو به رشد جمعیت جهان و متعاقب آن افزایش نیازهای پروتئینی این جمعیت باعث شده است،بشر به مصرف آبزیان از جمله ماهیها،سخت پوستان،نرم تنان و سایر آبزیان رو آورد.همچنین کاهش ذخایر آبزی  بشر را بر آن داشته تا برای پرورش گسترده آبزیان در محیطهای آبی کوچک و محدود اقدام کند. گوشت ماهی نه تنها سریعتر از گوشت های دیگر هضم می شود، بلکه دارای مقادیر قابل توجهی اسیدهای آمینه ضروری از قبیل لیزین و متیونین است. علاوه بر آن، دارای اسیدهای چرب ضروری بویژه یک اسید چرب اختصاصی است که باعث کاهش کلسترول خون می شود . ویتامینها و املاح موجود در گوشت نیز ارزش غذایی آن را افزایش داده است. بیشترین میزان مصرف ماهی در ایران در گروه آبزیان پرورشی را قزل آلا به خود اختصاص داده است ، که دلایل مصرف آن عبارتند از:

1.       کیفیت مطلوب عرضه با توجه به نزدیکی مزارع پرورشی به مراکز عرضه

2.       کیفیت بهتر گوشت از نظر طعم، مزه و سهولت جداکردن استخوانهمانطورکه می دانید بیشترین میزان مصرف ماهی در ایران در گروه آبزیان پرورشی را قزل آلا به خود اختصاص داده است.

3.       ضریب تبدیل غذایی در ماهی 5/1 برابر طیور و دو برابر گوسفند و گاو است که دلیل آن نیاز کمتر ماهی به مصرف انرژی برای گرم کردن بدن وغلبه بر نیروی جاذبه است.تاریخ : سه شنبه 25 فروردین 1394 | 11:31 ق.ظ | نویسنده : عارف اشرفی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.